25 Haziran 2015 Perşembe

YAZ OKUMA ŞENLİĞİ - 2015
1. Kategori (10 puan): Kısaltılmış hali (versiyonu) çocuk kitabı olarak da yayınlanmış bir kitap (Çocuk versiyonu değil tabii okuyacağınız).
 

İki Şehrin Hikayesi-Charles Dickens

2. Kategori (10 puan): Bir çizgi roman veya foto roman.

Macbeth (NTV yayınları)


3. Kategori (10 puan): 600 sayfadan uzun bir kitap.

Bütün Hikayeler-Edgar Allen Poe
 

4. Kategori (10 puan): Müzik temalı bir kitap ((Bir müzisyenin hayatı veya ana karakterlerden birinin müzisyen olduğu veya konusunun özünde müzik olan veya isminde müziği çağrıştıran bir kelime geçen bir kitap).
-

5. Kategori (10 puan): 1001 kitap listesinden bir kitap

Koku-Patrick Süskind


6. Kategori (10 puan): Yasaklanmış bir kitap.


7. Kategori (10 puan): 1940'tan önce yazılmış, Türk edebiyatından bir kitap.
 

Kuyucaklı Yusuf-Sabahattin Ali

8. Kategori (10 puan): İsminde yaz mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların yaz mevsiminde geçtiği bir kitap.

Bir Yaz Gecesi Rüyası-Shakespeare

 9. Kategori (10 puan): Herkesin tüm kitaplarını okumasını gönlünüzden geçirdiğiniz bir yazardan/şairden bir kitap. (Bu vesileyle kitabı ikinci kez okusanız da olur).


Yirmi Aşk Şiiri ve Bir Umutsuz Şarkı-Pablo Neruda

10. Kategori (10 puan): Bir iki kitabını okuyup külliyatını okumayı gönlünüzden geçirdiğiniz bir yazardan bir kitap.


11. Kategori (10 puan): Bir öykü kitabı.
 

Cemil Kavukçu-Gemiler de Ağlarmış

12. Kategori (10 puan): Okuma yazmayı öğrendiğiniz yıl ödül almış bir kitap (Eğer çok zorlanıyorsanız kitap bulmada, o yıl ödül almış bir yazardan bir kitap. O yıl Nobel Edebiyat Ödülü almış yazarlara bakabilirsiniz mesela).
-

13. Kategori (10 puan): Tiyatroya uyarlanmış bir roman veya öykü (Doğrudan tiyatro eseri olarak yazılmış kitaplar kapsam dışı) Bu fikri de sevgili Neslihan kullanmıştı geçen şenliğin "kendi teman" kategorisinde. Ciddi tiyatro severler var aramızda. Onlara da selam olsun buradan.
-

 14. Kategori (10 puan): Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış kadın bir yazardan bir kitap.Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf (1909), Grazia Deledda (1926), Sigrid Undset (1928), Pearl Buck (1938), Gabriela Mistral (1945), Nelly Sachs (1966), Nadine Gordimer (1991), Toni Morrison (1993), Wislawa Szymborska (1996), Elfriede Jelinek (2004), Doris Lessing (2007), Herta Müller (2009), Alice Munro (2013).
 

Bazı Kadınlar-Alice Munro
 

15. Kategori (10 puan): Adı sıfat tamlaması bir kitap (Sevgili sweet leaf'in bir önceki şenlikte kullandığı temaydı bu kategori ve bence çok orijinaldi. Kendisine sorma fırsatım olmadı ama bu fikri bu sefer hepimizin kullanmasında bir itirazı olmaz diye umut ediyorum. Şimdiden teşekkürler).
 

Ölü Erkek Kuşlar-İnci Aral

16. Kategori (10 puan): Polisiye/gerilim/korku türünde bir kitap.


Ölülerin Suskunluğu/Bir Seri Katilin Günlüğü 3-Arkın Gelişin

17. Kategori (10 puan): İlk baskısını 2013'te veya daha sonra yapmış bir kitap (Yabancı kitaplarda Türkçe baskısının çıktığı tarih olur).
-

18. Kategori (Her kitap 10 puan, 3 kitabı da okuyana ekstradan 20 puan, toplam 50 puan): Avrupa edebiyatından üç kitap. Kitapların biri İngiliz, biri Fransız, biri Alman edebiyatından olmalı. Türk edebiyatı kapsam dışı.

John Fowles-Büyücü


Thomas Mann-Büyülü Dağ
 

19. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplam 60 puan): Aynı yazardan üç kitap. (Kitaplar aynı seriye ait olabilir).

Bir Seri Katilin Manifestosu-Arkın Gelişin 
Bir Seri Katilin Felsefesi-Arkın Gelişin
Bir Suç Psikoloğunun Not Defteri-Arkın Gelişin
 

20. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 20 puan, toplamda 60 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.Yeni yazarları keşfetmek lazım. Kim bilir şimdiye kadar hiçbir kitabını okumadığımız ama çok seveceğimiz ne çok yazar var. Bir Türk kadın, bir Türk erkek, bir yabancı kadın, bir yabancı erkekten olmak üzere toplam 4 kitap okumanız gerekiyor.

Ruh Üşümesi-Adalet Ağaoğlu

Kardeşimin Hikayesi-Zülfü Livaneli
Frida Kahlo Aşk ve Acı-Rauda Jamis  
Kırmızı Pazartesi-Gabriel García Márquez
 

21. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 50 puan, toplamda 80 puan): İsminde aynı kelimenin geçtiği üç kitap. ("Bir" sözcüğü kapsam dışı).Örnek: Susuz Deniz / Arthur C. Clarke, Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek / Cengiz Aytmatov, Deniz İşçileri / Victor Hugo.
-
22. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.

 Ben psikoloji seçtim.

Bir Psikiyatrist Gizli Defteri-Gary Small
İçsel Çatışmalarımız-Karen Horney
Psikanalitik Tanı-NAncy McWilliams
Kişi Olmaya Dair-Carl Rogers

2 yorum:

  1. Koku kitabını okumadım ama filmine bayılmıştım.
    Edgar Allen Poe'nun bütün öyküleri kitabını gördüm ama daha önce yazarın hiçbir kitabını okumadığım için almakta tereddüt ettim. Siz okuyun, eğer tavsiye ederseniz ben de alayım.
    Bir Psikiyatristin Gizli Defteri'ni okumuş ve blogumda yazmıştım. Güzel bir kitaptı ama beklentilerimi karşılamadı. Umarım siz seversiniz. İyi okumalar.

    YanıtlaSil